Za twórcę diety uważa się australijskiego lekarza weterynarii dr Iana Billinghursta. Jego zdaniem oraz zdaniem wielu innych specjalistów obecne problemy zdrowotne oraz wiele chorób psów spowodowane są nieodpowiednią dietą.

Sposobem na wyeliminowanie tych problemów ma być powrót do pierwotnego sposobu odżywiania się psów. Przodkiem dzisiejszego psa jest wilk i zdaniem dr Billinghursta to do oryginalnej diety tych zwierząt należałoby powrócić w sposobie karmienia naszych ulubieńców. Czym żywi się wilk? Surowym mięsem, kośćmi, podrobami oraz roślinami.

Według dr. Billinghursta po zastosowaniu karm zgodnych z dietą BARF u psów mających wcześniej problemy zdrowotne ustępują dolegliwości takie jak: różnego rodzaju zapalenia, problemy ze skórą i sierścią, problemy jelitowe, wątrobowe, niewydolność nerek, problemy ortopedyczne, alergie. Dieta BARF eliminuje także nieprzyjemny zapach z pyska, problemy z wypróżnianiem się zwierzęcia oraz problemy z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała.

Bello&Friends

Każdy pies może być odżywiany zgodnie z założeniami diety BARF, bowiem układ pokarmowy wszystkich psów jest bardzo podobny i każdy pies może jeść surowe mięso. 

Zalety diety BARF

 • Gdy żywimy psa zgodnie z dietą BARF mamy pewność, że nasz pies je 100% mięso bez szkodliwych dodatków.
 • Gdy pies gryzie twardy pokarm taki jak kości w naturalny sposób czyści sobie zęby. Psie zęby są do tego przystosowane i gryzienie kości i surowego mięsa służy uzębieniu psa.
 • Podczas gryzienia następuje stymulacja nosa oraz mózgu psa, co sprawia że pies odczuwa radość i przyjemność. Psy uwielbiają gryźć i rozszarpywać.
 • Karma BARF jest dobrze przyswajalna przez psi organizm i przyczynia się ona do regulacji układu trawienia, dzięki czemu pies wypróżnia się rzadziej, zaś odchody mają mniej intensywny zapach.
 • Spożywanie kości w naturalny sposób oczyszcza gruczoły około odbytowe.
 • Posiłki są większe, bardziej pożywne i dostarczają więcej wartości odżywczych, co daje uczucie sytości na dłużej.
 • Karmienie psa zgodnie z zasadami diety BARF nie zaburza dozowania pożywienia jak w przypadku karm gotowych, co zmniejsza ryzyko wystąpienia skrętu żołądka.
 • Karmienie mięsem sprzyja naturalnemu i poprawnemu odczynowi pH w żołądku, co ułatwia psu radzenie sobie z niepożądanymi bakteriami w układzie pokarmowym.

Według osób, które żywią swoje psy zgodnie z zasadami diety BARF, po wprowadzeniu nowej diety ich psy stały się bardziej sprawne i aktywne. Zauważono także zmniejszenie agresywności i stanów lękowych u psów. Często właściciele odnotowują ustąpienie alergii pokarmowych i skórnych, a także dolegliwości jelitowych. BARF zwiększa odporność organizmu i polepsza wygląd sierści.

Karma BARF pomaga utrzymać idealną sylwetkę psa i odpowiednią masę mięśniową, a także redukuje nadmierną tkankę tłuszczową i zmniejsza ryzyko wystąpienia otłuszczonych narządów wewnętrznych. Psy żywione w ten sposób są szczęśliwsze i pełne energii.

Jakiś czas temu chcąc karmić psa w sposób zgodny z filozofią diety BARF wymagałoby to od nas dużo czasu i problemów ze zdobywaniem poszczególnych składników i produktów. Teraz już nie musisz poświęcać na to tyle czasu! Aby polepszyć komfort życia Twojego psa, wystarczy że podasz mu nasz produkt, który jest gotowy do spożycia!

Jak rozpocząć stosowanie diety BARF?

Niektóre psy karmione tylko suchą karmą, mogą z początku podchodzić do nowego typu diety sceptycznie. Trudno im się dziwić – wysoko przetworzona żywność dla zwierząt, jaką jest karma konwencjonalna, zawiera uzależniające, syntetyczne składniki, które sztucznie polepszają ich smak i zapach. Psom może również nie odpowiadać zmiana konsystencji pożywienia. Inne mogą odmawiać z powodu zwykłej niechęci przed nowością w misce.

Warto jednak podjąć wyzwanie i całkowicie przestawić psa na dietę BARF, gdyż jest ona dla niego bardzo korzystna.

Co zrobić, by cały proces upłynął pomyślnie, a pies zdrowy i szczęśliwy?

 • W większości przypadków zaleca się zastosowanie całodobowej głodówki. Krótki post pomoże oczyścić przewód pokarmowy z zalegającej w nim karmy. Spowoduje to, że pies będzie bardziej głodny i mniej wybredny.
 • Bardziej wrażliwym psom zaleca się rozpoczęcie diety od samych żwaczy, które zawierają enzymy i bakterie ułatwiające trawienie. Dopiero potem wprowadza się surowe mięso.

Jak podawać karmę Bello&Friends?

 1. Rozmrażać karmę po zdjęciu folii z produktu.
 2. Karma nie oddaje wody, więc nie należy obawiać się wypłynięcia z niej dużej ilości cieczy. Rozmrożony produkt można przechowywać w lodówce przez 2 dni i podawać psu codziennie odpowiednią porcję.
 3. Karmę należy podawać w temperaturze pokojowej.
 • Aktywny dorosły pies powinien otrzymywać ilość karmy odpowiadającej 4% masy swojego ciała, natomiast mniej ruchliwe od 2 do 3%. W przypadku szczeniaka ilość karmy powinna wynosić od 4 do nawet 7% masy ciała, a dla młodych piesków od 3 do 4%.
 • Karma o gramaturze 250 g drobno mielona nadaję się najbardziej dla małych psów. Można też podawać kotom.
 • Termin przydatności karmy przy temperaturze -18 C: 6 miesięcy.